Godlo Polski
zabki
misie
stokrotki
wesole-nutki
jagodki
sloneczka

Przedszkole Publiczne z Oddziałami Integracyjnymi

im. bł. Edmunda Bojanowskiego  w Tarnowie Opolskim ul. ks. Klimasa 15

Przedszkole Publiczne
z Oddziałami Integracyjnymi
im. bł. Edmunda Bojanowskiego
ul. ks. Klimasa 15, 46-050 Tarnów Opolski

tel: (77) 464 42 61

Wszawica- co warto wiedzieć?

17 października 2019, Autor: Administrator

Wszawica- co warto wiedzieć?


 

Dla wszy nie liczy się wiek, płeć,
kolor ani długość włosów. Wszy
chodzą również do prywatnych szkół
i przedszkoli.


 

Wszawica to choroba pasożytnicza, która dotyka najczęściej dzieci i młodzież. Dlaczego się pojawia skoro wszyscy domownicy dbają o higienę? Jak poradzić sobie z wszawicą? Jak uniknąć tej choroby?


 

Dorosłe osobniki wszy głowowej najczęściej lokalizują się w okolicy ciemieniowej, potylicy oraz za uszami. Żywią się wysysaną podczas nakłucia skóry głowy krwią. Samica wszy głowowej osiąga rozmiar 3mm długości i żyje nawet do 35 dni.


 

Wystąpienie wszawicy NIE JEST spowodowane brakiem higieny. Najprostszą formą zarażenia się jest kontakt z drugą osobą np. podczas zabawy, korzystanie z jednego grzebienia, szczotki do włosów czy nakrycia głowy. Wszy NIE znajdują się innych zwierzętach domowych.


 

Wesz głowowa NIE PRZESKAKUJE, a jedynie ma zdolność wykonywania ruchu pełzającego.


 

Pierwszym symptomem pojawienia się wszawicy jest nasilający się świąd głowy, zaczerwieniona skóra głowy spowodowana ciągłym drapaniem się. Najtrudniejszym jednak zadaniem jest rozpoznanie wszy głowowej. Bardzo trudno jest zidentyfikować te pasożyty i nie pomylić jajeczek wszy głowowej z łupieżem lub zanieczyszczeniami.


 

Więcej informacji znajdą Państwo w: Edukacyjnej animacji o wszawicy prezentuje wszy i gnidy z bliska.

https://www.wszyzglowy.pl/wp-content/uploads/2019/09/NYDA_ANIMACJA_EDUKACYJNA.mp4


 

oraz Poradniku dla rodziców

https://www.wszyzglowy.pl/wp-content/uploads/2019/08/2019_07_09_57_Nyda_książeczka_A5_11_www.pdf

DRODZY RODZICE!

W związku z faktem, iż wszawica jest niezwykle powszechnym zjawiskiem zwracamy się z prośbą o SYSTEMATYCZNE kontrolowanie stanu głowy i skóry dzieci w domu.

W przypadku wykrycia jajeczek wszy głowowej prosimy o NIEZWŁOCZNE poinformowanie wychowawcy grupy o zaistniałej sytuacji.


 


 

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby w przypadku zarażenia wszawicą wygotować lub wyrzucić wszystkie akcesoria do włosów, zaś ubrania oraz pościel wyprać w minimalnej temperaturze 60 stopni i dokładnie wyprasować. Przedmioty których nie można wyprać, warto spryskać środkiem owadobójczym i umieścić w szczelnie zamkniętym foliowym worku na około 10 dni. Po upływie tego czasu należy wyczyścić je na sucho lub na mokro. Dokładne odkurzanie zaleca się w przypadku podłóg i tapicerek, a także fotelików samochodowych, z którymi dziecko miało kontakt. Zastosowanie powyższych środków powinno być wystarczające, aby uniknąć nawrotów i rozprzestrzeniania choroby na pozostałych domowników zwłaszcza, że wszy poza żywicielem mogą przeżyć do 72 h.



 

Aktualizacja: 13 sierpnia 2024

Linki