Przedszkole Publiczne z Oddziałami Integracyjnymi
im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Tarnowie Opolskim ul. ks. Klimasa 15
im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Tarnowie Opolskim ul. ks. Klimasa 15
Przedszkole Publiczne
z Oddziałami Integracyjnymi
im. bł. Edmunda Bojanowskiego
ul. ks. Klimasa 15, 46-050 Tarnów Opolski
tel: (77) 464 42 61
email: ppzoi@op.pl
7 kwietnia 2021, Autor: Administrator
ĆWICZENIA ZAPOBIEGAJĄCE PŁASKOSTOPIU
Przypominam, ze ćwiczenia wykonujemy na boso.
Przybory potrzebne do ćwiczeń: gazety, koraliki (lub inne drobne przedmioty), kartki papieru, ołówki, woreczki lub małe maskotki.
„Gra na bębenku – gra na pianinie”
Dziecko siedzi z nogami ugiętymi. Unosi nogi nad podłogę i rytmicznie, lekko uderza piętami o podłogę, jakby grało na bębenku. Następnie zgina podeszwowo stopy i dotykając lekko palcami stóp do podłogi, naśladuje grę na pianinie.
„Chód baletnicy”
Dziecko chodzi we wspięciu na palce.
„Chód kaczki”
Dziecko chodzi po pokoju utrzymując podwinięte palce stóp (podwinięte palce stóp dotykają podłogi, ciężar ciała przeniesiony na zewnętrzne krawędzie stóp).
„Darcie gazety”
Dziecko stoi, a przed nim na podłodze leżą gazety. Chwytając gazetę palcami stóp, stara się podrzeć ją na jak najmniejsze kawałki. Po wykonaniu zadania należy pozbierać podarte kawałki gazety palcami stóp, podając je sobie do ręki.
„Zbieranie koralików”
Dziecko stoi, a przed nim na podłodze są rozsypane koraliki (lub inne drobne przedmioty). Dziecko chwyta koraliki palcami stóp i podaje je sobie do ręki, starając się zebrać jak najwięcej koralików.
Uwaga! Koraliki powinny być zbierane raz prawą, raz lewą stopą.
„Rysowanie stopą na papierze”
Dziecko siedzi na krzesełku. Przed nim na podłodze leżą kartki papieru i ołówki. Palcami jednej stopy chwyta ołówek, a palcami drugiej przytrzymuje kartkę papieru. Dziecko rysuje ołówkiem na kartce np. domek.
„Rzut woreczkiem”
Dziecko siedzi, trzymając woreczek palcami jednej stopy. Rzuca woreczkiem w górę albo do celu.
„Chodzenie z woreczkiem między stopami”
Dziecko stoi ze stopami złączonymi, ciężar ciała przeniesiony na zewnętrzne krawędzie stóp, palce stóp mocno podwinięte przylegają do podłogi. Pod stopami umieszczony jest woreczek. Drobnymi przesunięciami stóp chodzi po pokoju, starając się nie zgubić woreczka.
„Rower z woreczkami”
Dziecko leży na plecach. Palcami stóp trzyma woreczki. Unosi nogi nad podłogę i utrzymuje palcami stóp woreczki, wykonuje nogami ruchy jak przy pedałowaniu na rowerze.
ĆWICZENIA KSZTAŁTUJĄCE POPRAWNĄ POSTAWĘ CIAŁA
„Budowanie domu”
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym i „buduje dom”. Podnosi jedną rękę i ustawia dłoń równolegle do podłogi nad głową – to jest „parter”. Następnie nad głową, nad pierwszą dłonią ustawia drugą dłoń – „pierwsze piętro”. Tak kolejno „buduje” piętra do maksymalnego wyciągnięcia rąk w górę. Na koniec „buduje dach” – łącząc w górze palce obu dłoni.
„Kwiatek rośnie”
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym z tułowiem pochylonym do przodu i dłońmi opartymi o podłogę. Na hasło: „kwiatek rośnie” powoli prostuje tułów i wyciąga ręce jak najwyżej w górę. Na hasło: „kwiatek więdnie” powoli wraca do pozycji wyjściowej.
„Wiatraki”
Dziecko klęczy (lub stoi) i wykonuje wyprostowanymi rękoma obszerne krążenia. Krążenia rąk mogą być: wolne w przód lub w tył następnie szybsze. Można połączyć krążenia rąk z głośnym dmuchaniem naśladującym wiatr poruszający skrzydła wiatraka.
„Usypianie misia”
Dziecko leży na brzuchu, trzymając w dłoniach przed głową misia. Unosząc misia nad podłogę, kołysze go jak usypiane dziecko, śpiewając jednocześnie kołysankę (jeśli zna).
„Krasnale”
Dziecko chodzi po pokoju w przysiadzie z rękoma ułożonymi w „skrzydełka” i tułowiem ustawionym pionowo, udając krasnala.
„Karuzela”
Dziecko siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami. Unosi nogi nad podłogę do siadu równoważnego i odpychając się rękoma do podłogi, obraca się np. w prawo. Po kolejnym energicznym odepchnięciu rękoma od podłogi ugina nogi w kolanach i przyciąga je do tułowia, zwiększając przez to szybkość obrotu. Po zatrzymaniu się powtarza ćwiczenie z obrotami w stronę przeciwną. Dziecko stara się wykonać jak najwięcej obrotów.
„Raki”
Dziecko wykonuje podpór tyłem. Utrzymując biodra wysoko nad podłogą, chodzi po pokoju jak rak.
„Wycieraczki samochodowe”
Dziecko leży na plecach ze złączonymi i wyprostowanymi nogami uniesionymi do pionu. Wykonuje przenoszenie nóg w prawo, a następnie w lewo, naśladując nogami ruchy wycieraczek samochodowych.
Pani Agnieszka Zajda
Aktualizacja: 24 czerwca 2024